Proste ciasto na pizze

Nasze lokalne dedykowane do ciast drożdżowych lub chlebowych również pozwolą uzyskać bardzo dobre rezultaty. Jest to kwestia metody wyrobienia, a nie samej mąki. W tym przypadku wykorzystamy mąkę luksusową, która to jest właśnie dedykowana do ciast drożdżowych, daje odpowiedni smak oraz jest tania i dostępna w każdym sklepie.
Przygotowanie
Poziom trudności: ŁatweCzas przygotowania: 60min
Do przygotowania ciasta na średnią pizzę 35cm średnicy potrzebujemy:
- 222g mąki luksusowej
- 142g miękkiej wody w temperaturze pokojowej (przefiltrowanej, przegotowanej lub źródlanej z butelki)
- 2g drożdży instant
- 6,5g soli, najlepiej morskiej (ok. 1 płaskiej łyżeczki)
- 3,5g cukru (ok. 1 płaskiej łyżeczki)
- Zobacz w kalkulatorze
- Wagę kuchenną, do dokładnego odmierzenia wszystkich składników.
- Miskę z tworzywa sztucznego, ciasto się nie będzie do niego mocno kleiło i będzie ją łatwiej umyć.
- Łyżkę do wymieszania ciasta.
- Skrobkę (opcjonalnie), by pomóc sobie w trakcie wyrabiania ciasta.
Połączenie składników
Zaczynamy od wlania wody do miski. Następnie rozpuszczamy w niej drożdże, cukier i sól. Spokojnie, sól drożdżom nie zaszkodzi! Gdy będziemy pewni, że wszystko nam się ładnie rozpuściło wsypujemy mąkę, nie ma potrzeby korzystać z sitka. Z pomocą łyżki mieszamy, aż wszystko nam się połączy. Dobrze jest za pomocą łyżki ocierać ciastem o ścianki miski, tak, aby cała mąka się połączyła. Będziemy mieli dzięki temu mniej mycia i upewnimy się, że ciasto będzie miało dokładnie takie proporcje, jakie odmierzyliśmy na początku. Stosunek wody do mąki jest bardzo ważny!Jak już wszystko się ładnie połączy wykładamy ciasto na czysty blat, dobrze jest go wcześniej przetrzeć dla pewności, aby nie było żadnych okruszków, bo wszystko przyklei cię do ciasta. Pod żadnym pozorem nie podsypujemy blatu mąką! Jeśli odmierzyliśmy składniki dokładnie, to ciasto szybko powinno uzyskać idealną konsystencje i przestanie się kleić.
Wyrabianie
Nikt nie chce brudzić rąk ciastem, dlatego przedstawię własną metodę zagniatania. Zanim zaczniemy pamiętajcie, by nie podsypywać blatu mąką! Jest to całkowicie niepotrzebne jeśli prawidłowo odmierzyliśmy składniki. Dodatkowo zmniejszamy % nawodnienia ciasta. Gdy gluten już się wyrobi i mąka dobrze wchłonie całą wodę, to samo przestanie się kleić.
Więcej informacji na temat zagniatania ciasta znajdziecie tutaj.
Odpoczynek i Autoliza

Najlepiej zostawić je po prostu na blacie i przykryć miską w której je wyrabialiśmy. Przykrywanie ściereczką niestety może spowodować, że ciasto się nam nieco wysuszy. Przykrywając folią ryzykujemy, że ciasto się do niej przyklei.
Po odpoczynku zauważymy, że ciasto stało się bardzo elastyczne i jednolite.
Komentarze
Prześlij komentarz