Proste ciasto na pizze

Proste ciasto na pizze


Jest to najprostszy przepis na ciasto z łatwo dostępnych składników i z wykorzystaniem powszechnych narzędzi. Jeśli nigdy jeszcze nie zrobiliście własnego, bojąc się, że jest trudne, to pora to zmienić! Do uzyskania silnego i elastycznego ciasta nie musimy koniecznie posiadać mąki TYP00. Są one zdecydowanie lepsze i silniejsze, jednak ciężko jest je zdobyć w sklepie.
Nasze lokalne dedykowane do ciast drożdżowych lub chlebowych również pozwolą uzyskać bardzo dobre rezultaty. Jest to kwestia metody wyrobienia, a nie samej mąki. W tym przypadku wykorzystamy mąkę luksusową, która to jest właśnie dedykowana do ciast drożdżowych, daje odpowiedni smak oraz jest tania i dostępna w każdym sklepie.

Przygotowanie

Poziom trudności: Łatwe
Czas przygotowania: 60min

Do przygotowania ciasta na średnią pizzę 35cm średnicy potrzebujemy:
  • 222g mąki luksusowej
  • 142g miękkiej wody w temperaturze pokojowej (przefiltrowanej, przegotowanej lub źródlanej z butelki)
  • 2g drożdży instant
  • 6,5g soli, najlepiej morskiej (ok. 1 płaskiej łyżeczki)
  • 3,5g cukru (ok. 1 płaskiej łyżeczki) 
  • Zobacz w kalkulatorze
Z narzędzi dobrze jest przygotować:
  • Wagę kuchenną, do dokładnego odmierzenia wszystkich składników.
  • Miskę z tworzywa sztucznego, ciasto się nie będzie do niego mocno kleiło i będzie ją łatwiej umyć.
  • Łyżkę do wymieszania ciasta.
  • Skrobkę (opcjonalnie), by pomóc sobie w trakcie wyrabiania ciasta.

Połączenie składników

Zaczynamy od wlania wody do miski. Następnie rozpuszczamy w niej drożdże, cukier i sól. Spokojnie, sól drożdżom nie zaszkodzi! Gdy będziemy pewni, że wszystko nam się ładnie rozpuściło wsypujemy mąkę, nie ma potrzeby korzystać z sitka. Z pomocą łyżki mieszamy, aż wszystko nam się połączy. Dobrze jest za pomocą łyżki ocierać ciastem o ścianki miski, tak, aby cała mąka się połączyła. Będziemy mieli dzięki temu mniej mycia i upewnimy się, że ciasto będzie miało dokładnie takie proporcje, jakie odmierzyliśmy na początku. Stosunek wody do mąki jest bardzo ważny!

Jak już wszystko się ładnie połączy wykładamy ciasto na czysty blat, dobrze jest go wcześniej przetrzeć dla pewności, aby nie było żadnych okruszków, bo wszystko przyklei cię do ciasta. Pod żadnym pozorem nie podsypujemy blatu mąką! Jeśli odmierzyliśmy składniki dokładnie, to ciasto szybko powinno uzyskać idealną konsystencje i przestanie się kleić.

Wyrabianie

Nikt nie chce brudzić rąk ciastem, dlatego przedstawię własną metodę zagniatania. Zanim zaczniemy pamiętajcie, by nie podsypywać blatu mąką! Jest to całkowicie niepotrzebne jeśli prawidłowo odmierzyliśmy składniki. Dodatkowo zmniejszamy % nawodnienia ciasta. Gdy gluten już się wyrobi i mąka dobrze wchłonie całą wodę, to samo przestanie się kleić.

Ciasto zagniatamy z wykorzystaniem dolnej części dłoni, szybkim ruchem obrotowym rozgniatamy masę na płaski placek. Nie potrzeba wykorzystywać do tego palców, które jest potem ciężko umyć z ciasta. Warto wyrabiać szybko i zdecydowanymi ruchami przez co nie zdąży się przykleić do dłoni. Staramy się w trakcie tej czynności rozbić wszelkie grudki mąki i miejsca mocniej wilgotne. Gdy placek zrobi się już cienki, zwijamy go w rulon, obracamy o 90 stopni i czynność powtarzamy. Jeśli mieli byśmy problem z oderwaniem ciasta z blatu to najlepiej posłużyć się skrobką. Zwykle ten proces wystarcza powtórzyć 4-6 razy, aby mieć pewność, że wszystko jest równomiernie połączone i nie widać grudek. Zajmuje to ok. 2-4min, a zagniatanie przez 20 min jest całkowicie nie potrzebne!

Więcej informacji na temat zagniatania ciasta znajdziecie tutaj.

Odpoczynek i Autoliza

W tym momencie jeśli chcieli byśmy sprawdzić siłę ciasta okaże się, że nie jest ono w pełni wyrobione i się rwie. Problem ten rozwiąże Autoliza, podczas której gluten nam się w pełni rozwinie, a ciasto równomiernie połączy. Zostawiamy więc ciasto do odpoczynku na 10-30min. Już po 5min odpoczynku jego struktura zmieni się diametralnie.
Najlepiej zostawić je po prostu na blacie i przykryć miską w której je wyrabialiśmy. Przykrywanie ściereczką niestety może spowodować, że ciasto się nam nieco wysuszy. Przykrywając folią ryzykujemy, że ciasto się do niej przyklei.
Po odpoczynku zauważymy, że ciasto stało się bardzo elastyczne i jednolite.

Formowanie kuli

Teraz formujemy ostateczny kształt kuli. Zwijamy ciasto pod siebie, do środka by uzyskać od góry rozciągniętą błonę. Zatrzyma ona w środku gaz powstały w trakcie fermentacji i utrzyma kształt ciasta. Po dojściu do wprawy można to zrobić kilkoma ruchami. Odstawiamy je teraz do ostatecznego wyrośnięcia pod przykryciem. Ponownie możemy wykorzystać do tego miskę. Najlepiej, aby ciasto wyrastało na płaskiej powierzchni, z której będzie nam je łatwo potem zdjąć. Zbyt duża walka z wyciąganiem ciasta ze środka pojemnika może spowodować, że utraci ono całą lekkość.

Wyrastanie

Ciasto powinno wyrastać przez minimum 30min i do maksymalnie 60min w temperaturze pokojowej. Im dłużej, tym będzie bardziej delikatne i lekko strawne, im wcześniej, tym będzie bardziej spójne, dzięki czemu będzie łatwo formować placek. Czas wyrastania jest całkowicie uzależniony od ilości drożdży. Nie polecam dodawać ich więcej niż w przepisie, ale dając mniej, możemy przedłużyć proces wyrastania nawet do 12 godzin. Jest to przydatne, gdy chcemy przygotować je wcześniej na konkretną godzinę przed np. wizytą znajomych. Polecam skorzystać z kalkulatora do dokładnych wyliczeń.

Komentarze

Foodhall Blogger Theme Logo

Od zawsze fascynowałem się pizzą, jednak w efekt jaki uzyskiwałem starając się ją zrobić w domu nie był zadowalający. Postanowiłem to zmienić!

Kanał i blog poświęcone są moim poszukiwaniom najlepszej pizzy jaką jesteśmy w stanie zrobić samemu. Sprawdzam składniki, przepisy, techniki i narzędzia szukając przystępnych rozwiązań dla każdego.

  Youtube

Popular Recipes

  • Najlepsze ciasto możliwe do zrobienia w domu dla zaawansowanych piekarzy. Idealnym nawodnieniem będzie 68-70%, ale z wykorzystaniem mąki na...
  • Jest to najprostszy przepis na ciasto z łatwo dostępnych składników i z wykorzystaniem powszechnych narzędzi. Jeśli nigdy jeszcze nie zrobi...
  • Sos z pomidorów to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów pizzy. Pomidory nadają głęboki smak który dobrze łączy się z serem i ...

Blog Archive